Mii pentru toți: promovarea unei comunități de călăreți urbani

13 martie 2020

Mii pentru toți: promovarea unei comunități de călăreți urbani
Areli Moralesm cu bicicleta si casca de bicicleta aurie

Ca marca, credem că comunitățile devin mai puternice prin aducerea mai multor voci la masă – și asigurându-ne că aceste voci sunt auzite. Și într-o industrie dominată în mod tradițional de bărbați, sperăm să deschidem ușa unui public mai divers și să creăm un comunitate puternică de călăreți urbani care este deschis și accesibil oamenilor de toate rasele, vârstele, identitățile de gen și orientările sexuale.


În calitate de brand cu sediul în Los Angeles, noi, la Thousand, suntem îndrăgostiți de orașul nostru și suntem pasionați să-l vedem în continuare să crească și să înflorească. Suntem pasionați de mobilitatea urbană și ne dorim ca Los Angeles-ul, precum și orașele din întreaga lume să fie mai accesibile pentru navetiști și oamenii care doresc să se deplaseze fără mașini. Am discutat cu Areli Morales, o activistă locală și originară din LA, despre munca ei de a crea străzi mai sigure pentru călăreți și despre viitorul navetei urbane în județul LA. 

MIE:  Spune-ne despre tine.

ARELI MORALES: Sunt originar din prima generație din LA, crescut în Venice Beach, acum locuiesc în Long Beach. Am crescut conștient de mediu și mi-am petrecut verile în casa mea ancestrală din Oaxaca, Mexic, unde luam biciclete taxi și îmi aduceam propria geanta la piață. În Veneția, am crescut dependent de autobuz și mergând cu bicicleta cu prietenii și familia. Comunitățile noastre dezinvestite și străzile nesigure ne-au ținut pe pistele de biciclete. Frustrarea mea față de autobuzele nesigure m-a făcut să fac naveta la serviciu cu bicicleta. Energia magică a plimbărilor de petrecere și a plimbărilor în grup m-a adus în cele din urmă pe străzi în afara bulei West LA. După ce am văzut prietenii din acele plimbări răniți, am început să mă ofer voluntar pentru a crea schimbare. Acest lucru m-a adus în lumea nonprofit, lucrând la proiecte la CicLAvia, People for Mobility Justice și, în cele din urmă, la Los Angeles County Bicycle Coalition. Acum lucrez și mă ofer voluntar pentru străzi mai sigure și active, la nivel local în Long Beach și în întregul județ LA. Aleg să trăiesc fără mașini într-un cartier pe care se poate merge pe jos, care este renumit pentru că nu are parcare, dar este aproape de transport și are o infrastructură de biciclete de clasă mondială. 

Areli Moralesm cu bicicleta si casca de bicicleta aurie

T: Cum arată pentru tine viitorul călăriei/deplasărilor urbane?            

A.M: Pentru mine, viitorul călătoriilor urbane și al navetei pare multimodal, cu moduri alternative de transport mai sigure, mai fiabile și mai plăcute. Viitorul are mai multe benzi dedicate autobuzelor, mai multe benzi dedicate pentru biciclete/mobilități, mai multe zone de odihnă umbrite, mai multe conexiuni feroviare, mai multe conexiuni de potecă, mai multe noduri pentru biciclete, spațiu mai bun pentru biciclete pe trenuri, trotuare mai largi și coridoare pentru skateboard. Naveta mai sigură implică, de asemenea, încetinirea vehiculelor și spațiile tampon între vehiculele private și oameni pe diferite moduri de transport, nemotorizate.

T: Care sunt sfaturile tale pentru oricine altcineva care vrea să meargă fără mașini într-un oraș mare?

A.M: Fii pregătit și fii optimist, amintește-ți câți bani economisești și cât timp câștigi. Diversifică-ți naveta, provoacă-te să mergi cu bicicleta pe întregul traseu sau urcă într-un autobuz sau tren – cu cât mai multe opțiuni, cu atât mai bine. Dacă vă aduceți bicicleta în transportul public, blocați întotdeauna roata din față pe cadru sau pe șină. Aduceți cărți, căști, descărcați podcasturi, descărcați muzică, ajungeți din urmă la e-mailuri, derulați rețelele sociale... ora autobuzului/trenului este timpul dvs. 

T: Care sunt recomandările dumneavoastră pentru resurse sau grupuri care pledează pentru o echitație mai diversă și mai incluzivă în SUA?   

A.M: Există atât de multe grupuri uimitoare la nivel național și global. Verificați Bike!Bike! Internațional, conferința de călătorie condusă de voluntari la care particip și am ajutat la organizare. Pentru o plimbare mai diversă și incluzivă, începeți prin a merge la Bike Co-ops locale. Cooperativele de voluntari sunt plămânii lumii bicicletei, vă pot conecta cu grupuri care lucrează la toate nivelurile problemelor legate de biciclete. Verificați întotdeauna coalițiile pentru biciclete și grupurile de justiție pentru mobilitate. League of American Cyclists are o listă cuprinzătoare de organizații non-profit la nivel național. Principala mea recomandare pentru a susține străzi sigure este să devin familiar și prietenos cu oficialii locali și liderii de transport. Din experiența mea, construirea încrederii și a dialogului vă va economisi amândoi ani de muncă, de multe ori bunele intenții sunt tulburate de înțelegeri greșite.

Areli Moralesm cu bicicleta si casca de bicicleta aurie

În luna martie, alăturați-vă nouă în răspândirea spiritului de diversitate și incluziune. Creșteți și sărbătoriți femeile din propria viață, împărtășind cum sunt pionieri în schimbare și inspirând pe alții cu #WomenOfThousand.


Ține legătura