Mii pentru toți: diversitate și incluziune în ciclism

14 august 2020

Mii pentru toți: diversitate și incluziune în ciclism
Casca de bicicleta MIPS

La Thousand, sărbătorim diversitatea din comunitatea noastră și ne străduim să ridicăm liderii care creează spațiu pentru părțile subreprezentate ale lor. În timp ce ciclismul tinde să fie un sport dominat de bărbați, suntem recunoscători să cunoaștem o mulțime de femei incredibile care schimbă jocul și inspiră cicliști din toate mediile să iasă la drum. 


Am fost într-o plimbare cu co-fondatorul She Wolf Attack Team și fostul membru al echipei Thousand, Lynn Kennedy, și am vorbit despre cum și-a luat pasiunea pentru ciclism și a început o comunitate incluzivă pentru bicicliști de toate vârstele și genurile.

Casca de bicicleta MIPS

Mie:  Povestește-ne puțin despre tine și despre pasiunile care te conduc.

Lynn Kennedy: Sunt originar de pe coasta de est. Cele două pasiuni ale mele sunt bicicletele de curse și frizerie. Concur cu biciclete de 9 ani și am devenit frizerie autorizată în luna mai.

Când aveam 19 ani, am scăpat de mașină și am început să fac naveta cu bicicleta. În acel an, am luat și eu o vacanță în Los Angeles și m-am îndrăgostit de oraș. M-am mutat în LA în 2006 și am descoperit Midnight Ridazz și Wolfpack Hustle. Midnight Ridazz este un forum online cu întâlniri de grup în Los Angeles. Wolfpack Hustle era o plimbare săptămânală cu ritm rapid în serile de luni, care se întâlnea în fața Gogoșile lui Tang în Silverlake și faceți diferite rute care aveau aproximativ 40 de mile lungime. Wolfpack Hustle a continuat să găzduiască curse. Aceste două grupuri specifice de călărie m-au ajutat să-mi fac primii prieteni în LA și au modelat persoana care sunt astăzi. Ei au fost, de asemenea, catalizatorii modului în care s-a născut She Wolf Attack Team. 

T: Ce este She Wolf Attack Team? De ce și cum ai găsit-o? Care este misiunea sa?

LK: She Wolf Attack Team este un club de ciclism și o echipă de curse WTF (femei/trans/femei) cu sediul în Los Angeles, fondată în 2013. 

SWAT a fost creat dintr-o plimbare săptămânală de marți noaptea WTF numită CU Marțea viitoare, începută de co-fondatorul meu de echipă/SWAT Susannah Lowber. Ne-am plimba săptămânal împreună cu alți câțiva prieteni. Într-o zi, Susie m-a sunat și m-a întrebat ce părere am să mă adun pentru a concura ca o echipă la Wolfpack Hustle Civic Center Crit 2013 – oricum plănuiam să concurăm cu toții – și i-am spus „Sunt!” De acolo am început să facem brainstorming nume pentru o echipă. Partea „She Wolf” a numelui echipei noastre a fost inspirată de Wolfpack Hustle. „Attack Team” a sunat rău și înseamnă și acronimul inteligent SWAT.

Misiunea noastră este să sprijinim diversitatea, construirea unei comunități între bicicliștiși pentru a inspira cicliști de toate vârstele să meargă și să concureze cu biciclete. Încurajăm cicliștii cu venituri mici, tineri și subreprezentați să participe și să exceleze. SWAT construiește încredere, dezvoltă o pasiune continuă pentru ciclism și identifică și încurajează talentul la sportivii netradiționali. În calitate de club și echipă de curse, ne propunem includeți pe toți cei care nu beneficiază de privilegiul cis-masculin

Casca de bicicleta MIPS

T:  Care sunt unele dintre cele mai mândri momente ale tale din istoria SWAT?

LK:  Unele dintre cele mai mândri momente ale mele din istoria SWAT includ: 

  • Prima noastră cursă împreună ca o echipă Devenind o echipă sponsorizată (mulțumim sponsorului nostru principal, avocatul pentru biciclete Tom Forsyth) 
  • Mergeți împreună la campionatul național CX
  • Concurs internațional în Coreea, Japonia și Franța
  • Strângere de fonduri pentru evenimente caritabile precum AIDS LifeCycle
  • Găzduire de clinici de ciclism pe pistele noastre locale
  • Ajutând la acoperirea taxelor de certificare pentru noii călăreți pe aceste piste, pentru a oferi mai multe oportunități și a dezvolta sportul

T:  Cum te-ai apucat de ciclism? De ce o iubești?

LK:  M-am apucat de ciclism făcând navetă și, în cele din urmă, mergând cu biciclete. M-am îndrăgostit de ciclism pentru că poți vedea mult mai multe în timp ce mergi pe bicicletă și poți cunoaște locuri noi. Te poți împinge mental și fizic. Și puteți face prietenii uimitoare mergând împreună cu bicicleta. Atât de multe experiențe pozitive din viața mea s-au întâmplat din cauza ciclismului și a oamenilor din comunitatea ciclismului. 

T:  Cu ce ​​provocări te-ai confruntat ca femeie de culoare în lumea ciclismului? Cum le-ai depășit?

LK:  Din fericire, mă înconjoară de oameni buni. Nu am experimentat nimic negativ pe baza culorii mele în lumea ciclismului, dar au existat câteva momente în care am experimentat hărțuire sexuală. Să știi că au greșit și că nu merit să fiu tratată așa m-a ajutat să depășesc acele situații.  

T:  Un sfat pentru alte femei care vor să se implice în lumea ciclismului?

LK:  Găsiți cu siguranță o bicicletă care vă place, luați o cască și începeți să mergeți. Este la fel de simplu. S-ar putea să ajungi să te îndrăgostești de ciclism. 

Lumină pentru bicicletă

T:  Ce urmează pentru tine și SWAT? Cum putem sprijini ceea ce tu și echipa ați planificat?

LK:  Odată ce evenimentele de ciclism se pot întâmpla din nou, plănuim să ne cursăm și să continuăm să ne urmăm misiunea. Puteți susține SWAT verificând contul nostru de Instagram pentru orice clinică sau evenimente viitoare și puteți accesa, de asemenea, site-ul nostru pentru a consulta blogul nostru. 

Ești gata să concurezi cu She Wolf Attack Team? Ține-i pasul lor Instagram si al lor site-ul web.


Ține legătura