Mii pentru toți: voci ciudate

16 iunie 2020

Mii pentru toți: voci ciudate
Serviciu de curierat Pdq

La Thousand, credem că afacerile, comunitățile și echipele sunt îmbunătățite atunci când există voci și opinii diferite la masă. Prioritatea noastră este să amplificam vocile celor cărora de obicei nu li se oferă posibilitatea de a fi auziți. De aceea, pentru a sărbători Pride luna aceasta, oferim platforma noastră membrilor echipei noastre queer și BIPOC, pentru a le ridica mesajele și a împărtăși ceea ce înseamnă incluziunea și comunitatea pentru ei.

Mai întâi, faceți cunoștință cu Victor Go.


Mie: Povestește-ne puțin despre tine.

Victor Go: Sunt un artist vizual și poet transgender non-binar mexicano-american. Pronumele mele sunt they/them. Crescând mi-am dorit întotdeauna să fiu un interpret, un cântăreț, un vorbitor, cineva care își folosește corpul ca un vas pentru povestiri. Am devenit un organizator al comunității pentru a-mi ajuta comunitatea să-și împărtășească magia. Caut să acord prioritate vocilor și poveștilor Black și Brown Trans. 

T: Care sunt unele organizații LGBTQ+ pe care le iubiți?

VG: Districtul Transgender conduce primul district transgender din lume recunoscut legal, chiar în Tenderloin din San Francisco, fondat de femei trans de culoare.

Pentru gworls strânge fonduri pentru a ajuta oamenii Black Trans să-și plătească chiria și să aibă proceduri de afirmare a genului.

Fondul de călătorii trans negru oferă femeilor Black Trans din New York și New Jersey finanțare pentru călătorii cu mașina privată ca opțiuni de transport mai sigure. În prezent, femeile Black Trans sunt vizate în mod disproporționat de poliție, acte de violență și crimă, așa că este esențial să protejăm membrii societății noastre cel mai expuși riscului.

De asemenea, sunt unul dintre fondatorii Creatori spațiali – fondată în februarie 2019, alături de partenerul meu, Ly Tran. Relația noastră ne-a oferit un spațiu pentru a avea conversații despre identitatea culturală și impactul acesteia asupra ideii de succes pentru BIPOC queer și trans în America. Împreună am descoperit că aceste conversații aveau loc în mod privat între noi și colegi, dar într-adevăr nu exista niciun spațiu public dedicat explorării elementelor care ne conectează. Obiectivul Spacemakers este de a pune comunitatea noastră offline, de pe dispozitivele lor și într-un spațiu fizic pentru a purta discuții semnificative despre identitățile noastre complexe. Pe măsură ce construim relații de rudenie prin activitățile noastre, începem să ne mobilizăm eforturile pentru a modela în mod pozitiv lumea care ne înconjoară pentru a fi accesibilă și incluzivă. Spacemakers a conectat cu succes străini buni pentru a deveni prieteni, mentori, colaboratori artistici și, cel mai important, o rețea de sprijin necondiționat. 

Puteți afla mai multe despre Spacemakers urmând @spcmkrs pe Instagram și citind câteva interviuri cu Impresionistul și Brusture Media. De asemenea, am înregistrat un interviu podcast foarte scurt cu Radio cu servicii complete

Serviciu de curierat Pdq

T: Ce face un loc de muncă confortabil și incluziv pentru tine? Ce fel de politici credeți că promovează un mediu de diversitate și incluziune?

VG: Locurile de muncă confortabile și incluzive pentru persoanele transgender sunt ușor de realizat de către organizațiile de orice dimensiune. Liderii de afaceri trebuie să promoveze un mediu fără hărțuire, discriminare și pericol nu numai prin aplicarea politicilor în cadrul întregii lor echipe, ci prin promovarea activă a cazurilor specifice de incluziune. Nu este suficient să existe politici generice anti-discriminare. Angajatorii trebuie să-și exprime recunoașterea identităților transgender și să le susțină în mod deschis. Iată câteva instrumente tangibile pentru a crea un mediu de lucru incluziv:

- Confruntați privilegiul cisgender la locul de muncă, abordându-l în manualele, valorile, politicile și instruirea angajaților dvs. Căutați voci trans care sunt dispuse să vă ajute să modelați modalitățile adecvate de a aborda acest subiect. Puteți efectua un apel în întreaga companie, astfel încât să nu scoateți pe nimeni fără consimțământul acestuia, precum și să contactați organizațiile LGBTQIA locale care se pot consulta cel mai bine în această problemă și să le plătească în consecință.

- Discutați exemple de microagresiuni, comentarii, comportamente și nuanțe care contribuie la mediile de lucru transfobe.

- Răspundeți angajații și colegii de serviciu cisgen raportându-le/corectându-le în mod oficial acțiunile și oferind în mod continuu instruire adecvată, după cum este necesar.

- Lăsați-vă să fiți corectat, acesta este un proces de învățare și dezînvățare.

Nu este suficient să vorbim despre diversitate și incluziune ca un concept – ea ia măsuri și este o practică continuă. Sunt recunoscător că Thousand mi-a oferit un spațiu sigur pentru a-mi sărbători identitatea și pentru a împărtăși instrumente pentru a-mi educa continuu colegii de echipă despre incluziunea trans. Este o lume diferență să ai angajatori care sunt dornici să împărtășească aceste informații cu echipele lor – liderii de afaceri ar trebui să-i implore pe alți proprietari de afaceri să facă același lucru.

Serviciu de curierat Pdq

T: Aveți percepții sau informații greșite despre comunitatea LGBTQ+ pe care doriți să le corectați?

VG: 1. Înțelegeți că această mișcare a justiției a fost întotdeauna pionierată de femeile trans negru și maro. Femeile Black Trans se confruntă cu cele mai înalte niveluri de poliție, șomaj, lipsă de adăpost și crimă. Trebuie să mobilizăm eforturi pentru a proteja această comunitate cu privilegiul nostru, capitalul, resursele și participarea politică. Trebuie să abordăm transfobia în propriile noastre prietenii și familii, locurile de muncă, sistemele de drept, mass-media și nu numai ca o practică conștientă de zi cu zi.

2. Identitatea de gen nu necesită proceduri medicale, recunoaștere legală sau acceptare socială pentru a fi considerată validă. Genul este construit social, iar modul în care subscriem la aceste constructe nu este un indicator al valorii noastre ca oameni. Persoanele transgender înțeleg că genul este mai complex și mai extins decât ceea ce societatea ne-a proiectat pe baza anatomiei noastre biologice.

3. Nu este responsabilitatea persoanelor queer sau trans să te învețe cum să-i tratezi. Fă-ți propriile cercetări pentru a fi un aliat activ. Este dificil din punct de vedere emoțional și mental să fii nevoit să înveți și să corectezi zilnic persoanele heterosexuale și cisgen. Avem nevoie să respecți cine spunem că suntem, nu cine percepi că suntem pe baza ideologiei tale învățate. Acesta este ceva la care privilegiul cisgender vă permite să nu trebuie să vă gândiți niciodată, așa că luați în considerare faptul că deseori suntem puși în situația de a ne susține singuri atunci când ar trebui ca persoanele cisgen să poarte aceste conversații între ei.


URMATORUL,  Faceți cunoștință cu Petey Gibson.

Serviciu de curierat Pdq

Mie: Povestește-ne puțin despre tine.

Petey Gibson: Bună tuturor – sunt Petey. Sunt un tip trans, actor, producător, activist și creator de conținut pentru copii... plus că am făcut puțin din toate la Thousand! Ți-au plăcut cuvintele de pe site-ul nostru acum 2 ani? Ăsta ai fost băiete. Ți-a fost expediat o cască în ultimii doi ani? Acela am fost si eu! Vă plac unele dintre modelele noastre? Mi-am recomandat prietenii! Îi cunosc pe Gloria și Amar încă de înainte ca Thousand să fie chiar o idee, iar să văd cum crește și să fiu parte din ea a fost uimitor de îmbucurător. Este o echipă grozavă, diversă, mică, fără prea mult ego – destul de rară.

Când nu sunt la Thousand... da, fac un pic din toate. Am îndrumat tineri trans, am avut părți mici în Broad City și Grace & Frankie și am învățat cum să fac 10 tracțiuni la rând, ceea ce este evident în fruntea realizărilor mele. L-am lăsat pe Thousand pentru un pic să producă și să joace într-un lungmetraj. Îmi place felul în care funcționează mințile copiilor mici și cum râd de meme proaste. Îmi place justiția socială radicală și alianța activă și înghețata și să mă prezint din greu pentru lucruri în care cred. Sunt pe Facebook și uneori pe Instagram - @petey_gibson. Și aici este site-ul meu  pentru videoclipuri și lucruri.

T: Care sunt unele organizații LGBTQ+ pe care le iubiți?

PG: Lucrez cu un colectiv drag numit Ei Fatale – tocmai eram pe cale să lansăm emisiuni lunare când a lovit pandemia. Urma @themfataledragkings să ne găsească când vom începe din nou. Este o colecție incredibil de talentată de interpreți queer, toate încasările fiind destinate eforturilor locale de strângere de fonduri și proiecte de pasiune ale comunității noastre queer. Am strâns bani pentru Coaliția Femeilor Unice, fondată de și dedicată servirii comunității trans negru. Le poți dona direct pentru a sprijini această activitate – și aș aprecia cu adevărat dacă ai face-o!

T: Aveți percepții sau informații greșite despre comunitatea LGBTQ+ pe care doriți să le corectați? 

PG: Mereu! Comunitatea LGBTQIA este extrem de diversă și intersecțională! De multă vreme, bărbații albi gay au ținut microfonul, dar cred că centrarea alianței noastre pe femeile trans BIPOC este cheia periculoasă (și a fost întotdeauna – acesta este cine a început revoltele de la Stonewall în ’69!). Identitatea de gen este diferită de atracție, Oamenii din comunitatea noastră se pot identifica cu mai multe litere, cu siguranță o singură literă și nu cu altele. Dar suntem un echipaj primitor.

Și, din moment ce am microfonul (mulțumesc din nou, Team Thousand!) Mi-ar plăcea să fac un apel către aliații noștri: În primul rând, mulțumesc - așa cum vedem acum în întreaga țară, a fost întotdeauna majoritatea cea care deține puterea în cele din urmă. necesare pentru a forța o acțiune de durată la nivel sistemic. Minoritățile pot lupta și lupta, dar atunci când aliații se simt incomod și își scot gâtul afară, putem ajunge mult mai departe. În al doilea rând, dacă pot să vă încurajez să împingeți – cred că alianța este activă și în continuă evoluție. Adevărata alianță înseamnă a fi curios, umil, inconfortabil și necondiționat. Ceea ce înseamnă asta este să susții o cauză în care crezi, chiar dacă implicarea ta în ea este descentrată sau chiar neapreciată pentru munca pe care o faci. Fă-o oricum. Fă-o pentru că îți pasă – pentru că adolescenții trans cu care lucrez au o rată de șaizeci la sută de tentative de sinucidere. Pentru că violența și crima afectează în mod disproporționat femeile trans, în special femeile trans BIPOC. Și chiar și acum, protecțiile noastre sunt în mod constant pe linia acestei administrații – literalmente în această săptămână, Trump încearcă în mod activ să interzică cuplurilor de același sex să poată adopta. Doar pentru că căsătoria între persoane de același sex este legală nu înseamnă că nimic este „rezolvat”. Și acest tip de luptă pentru dreptul tău fundamental de a exista este epuizant. Deci mulțumesc pentru alianță. Luna aceasta, vă îndemn să aflați mai multe despre Black Trans Lives, să vă sprijiniți acolo unde puteți și să continuați lupta. #blacklivesmatter #blacktranslivesmatter Mulțumesc tuturor!


Ține legătura