Mii pentru toți: organizarea pentru justiția comunitară

18 august 2021

Danny Gamboa
Danny Gamboa

În ultima noastră caracteristică, Tamika Butler ne-a cerut să ne schimbăm gândirea despre planificarea urbană și să realizăm că putem modela modul în care noile spații și locuri ne afectează comunitățile.

Danny Gamboa ne arată exact cum să facem asta. Danny este unul dintre fondatorii Străzi active sănătoase (HAS), o organizație non-profit a cărei misiune este de a educa, organiza și oferi resurse comunităților defavorizate pentru a obține echitatea mobilității și justiția ecologică.

HAS are sediul în Long Beach, unde oamenii de culoare sunt răniți și uciși în mod disproporționat în timp ce folosesc transportul activ și expuși în mod disproporționat la poluarea mediului, în mare parte din cauza activităților portuare și a mișcării mărfurilor. Prin educație, HAS elimină barierele socio-culturale din calea mersului cu bicicleta care afectează istoric comunitățile de culoare cu venituri mici și, prin advocacy, îi dă locuitorilor puterea să afecteze schimbările pe care doresc să le vadă în comunitățile lor.

Aflați mai multe despre modul în care Danny susține comunitatea sa și creează schimbarea pe care vrea să o vadă.Mie: Povestește-ne puțin despre tine și despre Healthy Active Streets.

Danny Gamboa: M-am născut în Ciudad Juarez, Chihuahua și sunt un artist multidisciplinar cu sediul în North Long Beach, CA. Sunt, de asemenea, co-fondatorul Healthy Active Streets, care a fost înființată în 2013 ca Comunități Empact, cu scopul de a folosi bicicleta ca instrument pentru a împuternici comunitățile de culoare, femei, tineri și alte grupuri lipsite de drepturi. Misiunea noastră este să educăm, să organizăm și să oferim resurse acestor comunități pentru a obține echitatea mobilității și justiția ecologică.

Danny Gamboa

T: Când și de ce ați început să vă implicați în Healthy Active Streets?

DG: Îmi iubesc comunitățile. Sunt pasionat de folosirea artei ca mijloc de schimbare socială. În calitate de director al SELA STRONG, am fost obligat să împărtășesc o serie de scurte documentare și povești despre rezistență în timpul răspunsului din sud-estul Los Angeles-ului la COVID-19 și revoltele pentru justiția socială. Fac parte din proiectul Ghost Bike, care combină arta și advocacy prin instalarea unei „biciclete fantomă”, o bicicletă vopsită în alb, la locul unei coliziuni în care un biciclist a fost ucis sau a murit ca urmare. Bicicletele fantomă servesc ca un indiciu vizual pentru șoferi pentru a fi conștienți de împrejurimile lor, de viteza lor și de a fi atenți și la populațiile vulnerabile care folosesc drumurile.

Acest proiect m-a condus în cele din urmă să înființez „Străzile active sănătoase” ca o modalitate de a împuternici comunitățile de culoare pentru echitatea mobilității și justiția ecologică prin promovarea activă a transportului, organizare și evenimente, acțiune directă și activism pozitiv.

Danny Gamboa

T: Care sunt unele dintre proiectele și campaniile curente la care lucrați?

DG: Doar mediu lung plajă: HAS are sediul în Long Beach, unde oamenii de culoare sunt răniți și uciși în mod disproporționat în timp ce folosesc transportul activ și expuși în mod disproporționat la poluarea mediului, în mare parte din cauza activităților portuare și a mișcării mărfurilor. Abordăm aceste inechități prin dezvoltarea politicii de justiție a mediului ca parte a colaborarii Just Environment Long Beach. Împreună, oferim cursuri de siguranță pentru biciclete și ateliere despre cum să mergi cu bicicleta în comunități de culoare; ateliere mecanice biciclete; educație privind siguranța motocicletelor; instruirea tinerilor în angajamentul civic (de exemplu, vorbind cu membrii Consiliului Local, participarea la focus grupuri pentru planurile orașului); și alte programe pentru tineret.

Mobilitate+ MultiMoto: Am început recent acest atelier pentru femei, non-binare, LBGTQ+ și BIPOC care doresc să învețe despre mersul pe motocicletă pentru transport, distracție și comunitate; într-un mod sigur și într-un spațiu sigur. De asemenea, expunem folx la programele de reduceri guvernamentale și ale producătorilor pentru vehiculele cu emisii zero. Ținem ateliere online și, eventual, sesiuni personale, cu scopul de a-i învăța și de a încuraja pe folk să călărească mai mult, să conducă și să polueze mai puțin.

Metro Adoptă-o bicicletă: Am colaborat cu Metro pentru a restaura bicicletele care au fost lăsate în urmă în autobuze și trenuri și nerevendicate, apoi redistribuim acele biciclete către comunitate gratuit. Aceste biciclete erau vândute la licitație, ceea ce a exclus mulți oameni din comunitatea noastră care aveau nevoie de o bicicletă, dar încă nu își puteau permite. Acum, găzduim ateliere de reparații de biciclete de două ori pe lună pentru a învăța abilități valoroase de reparare a bicicletelor în timp ce reparăm biciclete pentru comunitate.

Danny Gamboa

T: Care sunt câteva modalități prin care oamenii se pot implica în echitate, justiție și reducerea riscurilor în propriile lor comunități?

DG: Unul dintre cei mai importanți pași pe care îi puteți face este să vă educați cu privire la antirasism. Anti-rasismul implică identificarea activă a rasismului și a structurilor rasiste (inclusiv privilegii și putere) și de lucru pentru a face lumea (sau comunitatea ta) mai corectă, justă și echitabilă pentru toată lumea.

Danny Gamboa

T: Cum poate comunitatea noastră să susțină Strazile active sănătoase?

DG: În primul rând, ca șofer, vă rugăm să fiți mereu la curent cu bicicliștii și să împărtășiți drumul cu alții. Apoi, alăturați-vă evenimente; donați timp, biciclete și/sau bani; și urmăriți-ne pe rețelele sociale (Twitter, Instagram, Facebook). 


Doriți să vă alăturați străzilor active sănătoase pentru a crea comunități mai bune? Aflați mai multe aici.


Ține legătura