Mie pentru toți: Sărbătorirea străzilor deschise

13 mai 2022

Mie pentru toți: Sărbătorirea străzilor deschise

De la mersul cu bicicleta de-a lungul potecilor râului, lângă casa copilăriei sale, până la organizarea celui mai mare eveniment pe străzi deschise din Statele Unite, dragostea lui Romel Pascual pentru ciclism și pentru orașe a fost de-a lungul vieții. Astăzi, el este o voce vitală în orașul Los Angeles, care pledează pentru mobilitatea urbană și accesibilitatea în calitate de director executiv al CicLAvia. Am petrecut o dimineață răcoroasă în Arts District cu Romel pentru a afla mai multe despre bogata sa carieră în planificarea urbană și promovarea mediului, precum și despre modul în care organizația sa nonprofit dă speranță în timpul unei pandemii globale.


Romel poartă casca noastră din colecția Chapter în Club Navy. Cumpără-i aspectul..

MIE: Spune-ne despre tine.            

Romel PascualSunt urbanist de formare și am fost fascinat de orașe și spații urbane de când îmi amintesc. eu mi-aș merge cu bicicleta de-a lungul căilor de beton ale râului de lângă casa mea, navigând cu atenție pe baza râului înclinată de beton. Treceam pe lângă case, vedeam zone industriale și vedeam cai în curțile oamenilor. Apoi m-aș întoarce acasă la un moment dat. 

Astăzi, continui să rămân activ, ceea ce este o parte foarte importantă a vieții mele de zi cu zi. Fie că merg cu bicicleta, joc tenis (pe care am început să joc la 7 ani și era ceva ce obișnuiam să fac competitiv) sau doar să mă antrenez, să fiu activ mă menține în echilibru.

Când mă uit în urmă, este logic că am luat calea carierei pe care am făcut-o. Mi-am petrecut cea mai mare parte a carierei în domeniile justiției de mediu și durabilității. Primul meu loc de muncă cu normă întreagă a fost să lucrez la o organizație de justiție a mediului în zona Bay, făcând activități de organizare comunitară și de advocacy. Era vorba de construirea unui leadership bazat pe comunitate și de a face parte din procesul de luare a deciziilor cu privire la problemele care afectează comunitățile. 

Mai recent, înainte de a veni la CicLAvia, am ocupat funcția de viceprimar pentru energie și mediu în cadrul administrației Villaraigosa, iar înainte de aceasta, am lucrat la nivel de stat și federal – fiind primul secretar adjunct pentru justiția de mediu din California și la la nivel național, conducând Programul de Justiție de Mediu al Regiunii 9 EPA. 

T: Când și de ce te-ai implicat în CicLAvia?

RP: Am luat cunoștință de CicLAvia în 2009, când un grup din cei care ar fi fondatorii CicLAvia a venit să se întâlnească cu mine și cu colegii mei când eram în biroul Primăriei. Grupul a inclus câțiva oameni care au experimentat Ciclovia în Bogota, Columbia, și au avut viziunea minunată de a aduce străzi fără mașini în LA. 

Grupul s-a întâlnit și a planificat deja de câteva luni și, ca multe lucruri despre închiderea străzilor din LA, aveți nevoie de un anumit nivel de parteneriat cu orașul. Și pentru a scurta povestea, noi (Primăria) am spus da parteneriatului și să lucrăm cu CicLAvia pentru a aduce primul CicLAvia în LA pe 10/10/10. În calitate de viceprimar, am fost avocat și lider în Primărie pentru realizarea CicLAvia.   

Sincer să fiu, având în vedere că acesta ar fi primul eveniment de străzi deschise fără mașini din LA, nu știam la ce să mă aștept la primul CicLAvia din 10.10.10. Știam că atât de mulți oameni, atât la CicLAvia, cât și în departamentele orașului, au muncit foarte mult până la 10/10/10. 

Dar în acea dimineață de octombrie, sa întâmplat ceva destul de remarcabil. Pe cele aproape opt mile de străzi fără mașini, puteți simți și auzi orașul în moduri pe care nu le-am experimentat. Ai văzut 100.000 de zâmbete, ai auzit conversații vesele și mulți oameni râzând, ai auzit „bună ziua” și „cum mai merge” și „ce zi grozavă este”. Pentru prima dată, erai fizic conștient că te afli în mijlocul străzilor majore și că experimentezi orașul în moduri diferite. Am simțit că imaginația noastră s-a deschis – despre posibilitățile modului în care ne angajăm cu mediile noastre construite și sociale. 

Câțiva ani mai târziu, după mandatul meu de viceprimar, m-am alăturat consiliului de administrație și, ulterior, am devenit Director Executiv al CicLAvia. 

Ciclavia înseamnă conectarea oamenilor din comunitate și celebrarea diversității care face din orașul nostru un loc special. Este vorba despre crearea unei apartenențe la scară într-un mod sigur, activ și imaginativ. Este o nouă narațiune care este centrată pe oameni, care amplifică cultura în comunitățile și cartierele noastre și este locul în care oamenii sunt fericiți să se afle în trafic pe străzile din LA, deoarece sunt folosind mijloace de transport alimentate de oameni (biciclete, skateboard-uri, patine, cărucioare, scaune cu rotile și pe jos).  
T: Cum poate comunitatea noastră să sprijine CiclLAvia?           

RP: CicLAvia este o organizație non-profit și suntem capabili să facem ceea ce facem datorită sprijinului și contribuțiilor orașului, Metro, donatorilor individuali, fundațiilor și sponsorilor. Pentru a produce un CicLAvia necesită o mulțime de resurse - atât financiar, cât și puterea oamenilor. 

Avem cel mai bun personal, consiliu și voluntari pe care o organizație poate cere. Muncim din greu și mult timp pentru a produce mai multe evenimente CicLAvia într-un an calendaristic. Suntem atât de norocoși să avem sprijinul comunității la fiecare CiclLAvia când vedem zeci de mii de oameni – din toate categoriile sociale – distrându-se și conectându-se unii cu alții. 

Îi încurajăm pe oameni să-și aducă prietenii și familia la următorul CicLAvia, mai ales dacă nu au mai experimentat unul până acum. Și invităm oamenii care iubesc și susțin CicLAvia să fie susținători lunari ai CicLAvia. Poate fi la fel de mic ca prețul unei cești de cafea pe lună.


T: Care credeți că este viitorul mobilității urbane?

RP: LA este un oraș foarte inovator, unde vedem din ce în ce mai multe resurse și infrastructură construite pentru a sprijini mobilitatea multimodală. Cu toate acestea, continuăm să fim definiți de automobilul cu un singur pasager și vedem asta în fiecare zi în timp ce stăm în trafic. 

Dar în ultimul deceniu sau cam asa ceva, am văzut apetitul crescut pentru mai multe alegeri în ceea ce privește modul în care ne deplasăm. Am adoptat Măsura M și R pentru a îmbunătăți dramatic sistemul nostru de transport public în următorii câțiva ani; am văzut mai multe piste de biciclete create (deși avem nevoie de mult mai multe); și am văzut creșterea micro-mobilității. 

Există o bază care este pusă pentru o schimbare de mod. Cred că vom ajunge acolo printr-un mod mai fluid de a ne deplasa prin orașul nostru, cu mai multe opțiuni disponibile. Trebuie doar să fim deschiși să le folosim. Și trebuie să găsim modalități de a ne asigura că atunci când ne folosim străzile pentru alte lucruri decât mașini, trebuie să ne simțim în siguranță făcând acest lucru. 

În timp ce mulți ar putea crede că identitatea de transport a orașului nostru este doar automobilul, eu cred că de fiecare dată când particip la un CicLAvia sau merg pe jos/biciclete în comunitățile noastre vibrante și diverse, ritmul nostru de mobilitate evoluează mereu.

 Cu cât oferim mai multe opțiuni, cu atât încurajăm mai multe oportunități de schimbare a comportamentului, cu atât devenim mai puțin dependenți de automobilul cu un singur pasager ca principalul nostru mod de transport.  

T: Cum s-a schimbat CicLAvia într-o lume „post-pandemică”?   

RP:După ce am terminat CicLAvia din februarie 2020 în South LA, lumea s-a schimbat și a trebuit să luăm decizia de a amâna CicLAvia din aprilie 2020 din cauza pandemiei. Și nu ne-am întors pe teren până în august 2021 cu CicLAvia în Wilmington. Au fost aproximativ 18 luni între evenimente – cel mai lung decalaj între evenimente pe care l-am avut vreodată de când am început în 2010.    

Pandemia ne-a făcut și mai dedicați creșterii CicLAvia într-o lume post-pandemică.

La sfârșitul verii 2021, pe măsură ce pandemia a început să scadă, Angelenos erau dornici să se întoarcă la unele dintre activitățile și rutinele plăcute care le lipseau în ultimul an, menținând în același timp beneficiile secundare aduse de pandemie, cum ar fi străzi mai lente și aer mai curat. CicLAvia a fost într-o poziție remarcabilă de a oferi speranță și de a insufla încredere socială și de a reda confortul comunității pe măsură ce am ieșit din pandemie. 

        

T: Cum credeți că a afectat pandemia viitorul orașelor și comunităților?    

 RP: Pandemia a fost (și este) dificilă pentru noi toți. Era foarte clar că nu toate comunitățile au experimentat-o ​​în același mod și că multe dintre comunitățile noastre de culoare cu venituri mici au avut un impact mai mult disproporționat, în special din punct de vedere economic. 

 La începutul perioadei de izolare din cauza pandemiei, au existat articole de știri despre cât de mai curat era aerul, deoarece mai puțini oameni conduceau. Au existat articole despre „bike-boom”, adică mai mulți oameni decât oricând cumpărau biciclete, iar bicicletele s-au epuizat în multe magazine. Am văzut mai mulți oameni plimbându-se în cartierele lor, mai mulți oameni mergând cu bicicleta, mai mulți oameni care se bucurau de aer liber. Am observat o creștere a atenției pentru sănătatea mintală și bunăstarea. Am văzut că masa în aer liber a devenit o experiență de luat masa viabilă și dorită. 

Multe dintre lucrurile pe care tocmai le-am menționat, pentru mine, au un fir comun – legătura cu mediul nostru urban. Sper ca unele dintre aspectele pozitive ale ceea ce am făcut în timpul pandemiei să continue după pandemie.  

T:Cum îți imaginezi că arată un Los Angeles fără mașini? 

RP: Cum putem ajunge la acel viitor mai devreme decât mai târziu? Pe viitor, eusper că vom avea un oraș cu un sistem de străzi fără mașini și că unele strgravuri a unora dintre cele mai emblematice străzi ale noastre va fiveniți fără mașini... Nu doar pentru că nu vrem mașini pe ele, ci pentru că străzile fără mașini sunt la fel de viabile pentru nevoile noastre zilnice precum străzile pe care le folosim astăzi pentru mașini. Pentru o anumită perspectivă, atunci când experimentați CicLAvia, este nevoie de aproximativ 20 de minute pentru a parcurge un traseu de opt mile cu bicicleta (într-un ritm casual). Mi-aș imagina că într-o zi lucrătoare aglomerată, să mergi pe același traseu cu o mașină ar fi mult mai lung.

T: CicLAvia este cel mai mare eveniment de străzi deschise din SUA. Ce crezi că este special la CicLAvia care o face specială?

RP:Cred că toate evenimentele pe străzile deschise care au loc în întreaga lume sunt speciale – Bogota a început totul și au urmat sute de orașe din întreaga lume. 

Povestea și experiența CicLAvia, pentru mine, este o poveste despre ceea ce face LA un loc atât de special și dinamic. Suntem unul dintre cele mai diverse orașe din lume. Suntem un oraș cu peste 120 de cartiere distincte, cum ar fi Wilmington, South LA, Silverlake, Pacoima, Veneția, Mid City, Hollywood, Chinatown, Arts District etc. Ce CiclLAvin absentaa făcut este construitdtel experimentează în jurcartiere și să sărbătorim diversitatea oamenilor și a culturii noastre. Cu toții trăim același lucru...împreună! Nu contează cine ești sau de unde vii... experiența CicLAvia este despre conexiunea colectivă cu construirea și societatea noastră.l mediu inconjurator. 


Cumpărați stilul lui Romel și luați un Casca Club Navy Chapter cu Vizor de carapace testoasa.


T: Care este Rou-ul tău favorit de CicLAviate

RPAm fost la fiecare eveniment CicLAvia pe străzi deschise încă de la început. Toate 38 și e greu să alegi opreferat pentru că fiecare este special pentru mine. Dar primul CicLAva din 10/10/10 a demonstrat posibilitățile a ceea ce poate fi CicLAvia... așa că poate că ar fi cel mai memorabil pentru mine.

T: Ce urmează pentru tine și pentru CiclLAvia? 

RP:Văd viitorul CicLAvia a fi unul luminos. Vom produce mai multe evenimente pe an calendaristic decât oricând înainte - rute noi și unele dintre rutele vechi, de asemenea. CicLAvia, pentru mine, este atât de importantă, mai ales pe măsură ce ieșim din pandemie, pentru că este un spațiu și un loc în care ne reconectăm unii cu alții ca popor și ca comunitate..


Ține legătura