Mii pentru toți: construirea de spații echitabile

20 iulie 2021

Mii pentru toți: construirea de spații echitabile
Tamika Butler

Data viitoare când ieși la o plimbare, aruncă o privire în jurul tău și gândește-te la modul în care a fost realizată infrastructura orașului tău. Unde sunt pistele pentru biciclete și când și cum se termină? Stațiile de autobuz din apropiere au bănci și umbră? Există multe spații verzi în jurul tău?Când vine vorba de planificare urbană, mulți dintre noi consideră infrastructura orașului ca lucruri care pur și simplu... se întâmplă. Că pista de biciclete care dispare din mijlocul străzii sau stația de autobuz construită fără nicio umbră sunt așa cum este și cum au fost construite orașele noastre. Dar Tamika Butler (ea/ea/ei/ei) vrea să conteste acest mod de gândire.


Tamika Butler

Expert național, vorbitor și consultant în probleme legate de mediul nostru construit și anti-rasism, Tamika vrea să construiască orașe mai bune prin creșterea diversității, echității și incluziunii în planificarea urbană. Cu experiență în drept, organizare comunitară și conducere non-profit, Tamika urmează acum un doctorat în planificare urbană la UCLA pentru a-și aduce la viață viziunea ei despre orașe mai diverse și mai echitabile.

Aflați mai multe despre Tamika și cum vede ea viitorul urbanismului mai jos.

Tamika Butler

Mie: Ce vedeți ca fiind intersecția dintre planificarea urbană și diversitatea, echitatea și incluziunea? Care este relația dintre aceste două probleme? 

Tamika Butler: Când ne permitem nouă și liderilor de planificare urbană să facem această muncă fără a lua în considerare problemele intersecționale precum uciderea oamenilor de culoare, activitatea de planificare urbană nu are impact. Oamenii de culoare știu că rasismul și părtinirea rasială în planificarea poliției și a infrastructurii este un factor major în siguranța noastră și în capacitatea noastră de a reuși pe măsură ce ne mișcăm în comunitățile noastre. Orice conversație despre planificarea urbană care nu recunoaște în mod explicit și afirmativ această disparitate este una care nu are o viziune adevărată, onestitate și eficacitate. Acest lucru a fost adevărat în trecut, continuă și astăzi și va fi adevărat mâine, dacă nu îl schimbăm.

T: Ce ți-ar plăcea să vezi mai mult în cartierele LA pentru a crește echitatea și accesul la spațiile publice?

TB: Aș dori să văd diversitatea orașului reflectată mai bine în factorii noștri de decizie și comunitățile ascultate mai mult, astfel încât aceștia să aibă capacitatea de a autodetermina ce vor să vadă în cartierele lor.

Tamika Butler

T: Ce perspectivă unică aduci viitorului urbanismului? 

TB: În calitate de femeie de culoare genderqueer, sunt bucuroasă să aduc experiențele mele de viață în acest spațiu. Este emoționant pentru mine că au existat giganți pe ai căror umeri stau și mai mulți oameni ca mine și-au făcut drum în acest domeniu. În anumite privințe, perspectiva mea este unică doar pentru că planificarea urbană a fost atât de dominată de bărbați albi heterosexuali, cisgen, capabili, cu acces la educație și resurse.


T: Dacă ai putea da comunității noastre un singur apel la acțiune, care ar fi acesta? 

TB: Nu mai căuta conversații și spații care să se simtă în siguranță atunci când vine vorba de abordarea unor probleme precum inechitatea, rasismul sau supremația albă, în schimb fii curajos.

Tamika Butler

Ești gata să te alături lui Tamika pentru a construi orașe mai bune? 


Iată sfaturile ei despre cum să te implici și să faci schimbări de impact în propriul tău oraș:

1. Educați-vă: Adesea ne așteptăm să ajungem la aceste lucruri concentrându-ne pe ce rezultate vrem să vedem. Dar nu te-ai aștepta la rezultatul câștigării unei curse sau competiții fără pregătire. Ce citești sau asculți? De unde îți iei știrile? În principal doar înveți și vorbești cu oameni care sunt exact ca tine? Ai puterea de a schimba asta.Tamika Butler

2. Explorați resursele locale: Majoritatea comunităților au o coaliție locală pentru biciclete, un grup de advocacy pentru tranzit sau un grup de advocacy pe jos. Aflați unde este cel mai apropiat al dvs. și deveniți membru. Alăturați-vă listei lor de corespondență și aflați despre problemele care se întâmplă în comunitatea dvs.  

3. Logodește-te: Nu vă gândiți la planificarea urbană și la mediul nostru construit ca la lucruri care tocmai se întâmplă. Începeți să vă gândiți la faptul că spațiul și locul influențează fiecare aspect al vieții noastre și, dacă nu faceți parte din gândirea acestor lucruri, altcineva ia decizii cu privire la modul în care puteți locui în locuri și spații.

Citiți mai multe de la Tamika la Bicycling.com și Mediu.


Ține legătura