Angajamentul nostru față de diversitate, echitate și incluziune

03 noiembrie 2020

Angajamentul nostru față de diversitate, echitate și incluziune
Diversitate, echitate și incluziune

La începutul acestui an, am anunțat Mii de angajamente și progrese către creșterea diversității companiei noastre, acum și în viitor.  

Știm că nu putem pune capăt rasismului sistemic într-o zi, iar acesta este doar primul pas într-o călătorie lungă. Ne angajăm să facem treaba și să facem acea călătorie zi de zi, împărtășindu-vă cu toți progresul nostru continuu. 

Iată angajamentele pe care le-am luat și câteva actualizări despre ceea ce am făcut în ultimele luni.


POSIREA DONAȚILOR 

Ne-am angajat să egalăm 100% din donațiile echipei noastre către organizațiile de justiție rasială. Prin inițiativa noastră de potrivire a donațiilor, am donat 2000 USD unor organizații precum Equal Justice Initiative și NAACP Legal Defense Fund.

Mergând înainte, Thousand ne extinde Thousand Gives program de donații. În fiecare an, dăm 1000 USD fiecărui angajați pentru a-i dona organizației la alegere. În trecut, aceste donații s-au concentrat pe inițiative de sustenabilitate prin parteneriatul nostru cu 1% pentru Planetă. De acum încolo, vom deschide organizațiile care beneficiază Thousand Gives pentru a include organizații non-profit axate pe diversitate și echitate, pe lângă cauzele de sustenabilitate.

Formare pentru diversitate, echitate și incluziune (dei).

Am găzduit un club de carte de 6 săptămâni axat pe carte Ștampilat de Ibram X. Kendi, cu Thousand furnizând cartea oricăror membri ai echipei care au solicitat-o. 

De asemenea, am investit în formarea și educația continuă a DEI pentru întreaga noastră echipă. Ne-am înscris la cursul online al lui Brit Barron, Înțelegerea rasismului 101, cu participare obligatorie pentru toți membrii echipei.  

Continuăm să participăm la sesiunile tuturor echipelor pentru a examina istoria rasismului; să discute despre lecțiile învățate despre rasismul de sistem; și să creăm planuri de acțiune tactică pentru a încorpora antirasismul în viața noastră personală și profesională.

Compania dei audit

Continuăm să evaluăm modul în care Thousand ar trebui să încorporeze DEI în structura noastră corporativă, efectuând un audit DEI al afacerii noastre, care ne va ajuta să înțelegem unde trebuie să ne îmbunătățim și ce putem face.
Mergând înainte, continuăm să evaluăm modul în care putem implementa politici care cresc diversitatea în structura afacerii noastre.

POLITICA COMPANIEI

Ne-am actualizat politica de angajare pentru a stipula că nu vom trece la procesul final de selecție până când nu vom avea cel puțin un candidat dintr-un mediu divers ca unul dintre primii 3 finaliști ai noștri.


Începând cu acest an, am făcut, de asemenea, Juneteenth (19 iunie) o sărbătoare oficială plătită pentru Thousand, pentru a oferi echipei noastre timp și spațiu pentru a reflecta și a afla mai multe despre trecutul Americii și despre cum să fim mai activ anti-rasi. a merge inainte.

Mergând înainte, continuăm să evaluăm modul în care putem implementa politici care cresc diversitatea în structura afacerii noastre.

ACTUALIZARE SITE WEB

Ne-am angajat să ne reevaluăm site-ul web pentru a reflecta mai exact valorile noastre și mai multe informații despre progresul nostru DEI. Această postare pe blog este doar primul pas în această direcție. Fii atent la începutul anului 2021 pentru pagina noastră care prezintă valorile noastre, angajamentul nostru față de acestea și călătoria noastră continuă de a lucra pentru ele.

Vă mulțumim că v-ați alăturat călătoriei noastre și că ne-ați ținut responsabili pentru schimbarea pozitivă. 


Ține legătura