A avea un impact pozitiv asupra comunităților noastre cu străzi sănătoase și active

09 noiembrie 2023

A avea un impact pozitiv asupra comunităților noastre cu străzi sănătoase și active

La Thousand, credem că accesul la mobilitatea urbană poate crea oportunități și poate avea un impact pozitiv de durată asupra comunității noastre. De aceea, colaborăm cu o organizație locală pe care o cunoaștem și o iubim, Străzi active sănătoaseși programul lor unic Adopt-a-Bike.

Oferim 200 de căști și 200 de seturi de lumini pentru bicicletă prietenilor noștri de la HAS, în timp ce aceștia lucrează cu elevi de liceu neadăpostiți în perioada de tranziție din zona Los Angeles în următoarele șase luni. 

În spatele străzilor active sănătoase

HAS este o organizație non-profit a cărei misiune este de a educa, organiza și oferi resurse comunităților defavorizate pentru a obține echitatea mobilității și justiția ecologică. 

Aceștia au sediul în Long Beach, unde oamenii de culoare sunt răniți și uciși în mod disproporționat în timp ce folosesc transportul activ și expuși în mod disproporționat la poluarea mediului, în mare parte din cauza activităților portuare și a mișcării mărfurilor. 

Prin educație, HAS elimină barierele socio-culturale din calea mersului cu bicicleta care afectează istoric comunitățile de culoare cu venituri mici și, prin advocacy, îi dă locuitorilor puterea să afecteze schimbările pe care doresc să le vadă în comunitățile lor.

Ce este programul Adopt-a-Bike? 

Una dintre multele moduri în care HAS oferă comunităților noastre este prin parteneriatul lor continuu cu Metro pentru a oferi biciclete persoanelor aflate în nevoie. 

Adopt-a-Bike este un program prin care HAS colectează bicicletele donate de la Metro și le recondiționează astfel încât să fie sigure și de încredere. Apoi dau aceste biciclete unor oameni care altfel nu și-ar putea permite una, cum ar fi studenții.

Acest program a ajutat sute de oameni să își acceseze orașele mai ușor, oferindu-le moduri alternative de transport. HAS consideră că toată lumea merită oportunitatea de a experimenta beneficiile mersului pe bicicletă și se angajează să facă ciclismul mai accesibil pentru toată lumea.

HAS va furniza luminile și căștile noastre pentru biciclete, biciclete recondiționate și programare de siguranță pentru a ajuta elevii să aibă acces la mobilitate către și dinspre școală.

Cum le puteți da înapoi studenților și HAS

Pentru prima dată, poți alege să donezi la casă când faci cumpărături la Thousand în acest sezon de sărbători.

Dacă aveți o bicicletă pe care ați dori să o donați, puteți, de asemenea, să o donați către HAS sau să faceți o contribuție financiară direct organizației lor.

În cele din urmă, puteți susține HAS urmându-le Instagram pentru a învăța cum să te implici în justiția mobilității și a împărtăși acest blog și misiunea HAS cu colegii tăi! 

Doriți să vă alăturați străzilor active sănătoase pentru a crea comunități mai bune? Aflați mai multe aici.


Ține legătura