Fii local cu poketo

06 iunie 2018

Fii local cu poketo
Ted și Angie de la Poketo

Dacă îți place arta și designul, probabil ai auzit de Poketo. Este magazinul nostru de referință, unic pentru bunuri de zi cu zi frumos stilate și proiectate funcțional. O adevărată întreprindere made in LA, filozofia lor este „arta pentru fiecare zi”.

I-am întâlnit pe Ted și Angie, soț și soție, co-fondatorii Poketo, în călătoria lor antreprenorială, ce înseamnă arta și designul pentru ei și locurile lor secrete din LA.

Poketo

MIE: Povestește-ne puțin despre Poketo și de ce l-ai fondat.

TED & ANGIE: Poketo a început accidental în 2003. Eram înconjurați de prieteni artiști care nu puteau să-și vândă lucrările de artă în galerii tradiționale, deoarece cei prezenți erau prieteni de 20 de ani, care nu aveau bani, așa că ne-am gândit dacă am crea ceva cu ei. opere de artă pe care oricine și-o poate permite și a avut-o mereu. Așa că ne-am gândit să facem un portofel cu lucrările lor de artă. Așa că am organizat un spectacol de artă/muzică într-un weekend, iar portofelele s-au epuizat complet în prima seară și înainte să ne dăm seama, lucram cu normă întreagă la această afacere accidentală. Numele Poketo provine de la pronunțarea greșită a bunicii mele despre buzunar, deoarece primul nostru produs a fost un portofel. Ne-a plăcut cum suna.

T: Filosofia lui Poketo este „artă pentru fiecare zi”. Ce înseamnă asta pentru tine și cum îți place să aduci arta și designul în viața ta de zi cu zi?

T&A: Arta în fiecare zi poate însemna lucruri diferite. Poate fi să mergi la muzeu, la natură, să călătorești și să te bucuri de lucrurile mărunte din viață. Ne place să aducem artă și design în tot ceea ce facem, de la proiectarea produselor noastre interne, modul în care curatăm și expunem mărfurile din magazinele noastre până la toate atelierele și evenimentele de artă și design pe care le organizăm pentru comunitatea noastră. Îi încurajează pe oameni să fie mai creativi în fiecare zi și să ducă stiluri de viață mai creative, deoarece creativitatea îți face viața mai plăcută și mai împlinită.

T: Care sunt unele dintre locurile tale preferate din LA despre care nimeni nu știe cu adevărat?             

T&A: Nu sunt sigur dacă nimeni nu știe despre ei, dar suntem mari mâncăruri, așa că ne bucurăm de micile găuri în zidul din Koreatown pentru mâncare coreeană minunată. 

T: Ce zici de LA te inspiră în mod special?

T&A: Ne place energia creativă care iese din LA chiar acum. Scena de design și artă din LA a decolat cu adevărat și toată lumea urmărește și acordă atenție la ceea ce se întâmplă aici. Designerii și artiștii cu care colaborăm, care sunt prietenii noștri, conduc drumul.

Poketo

T: Care sunt unii dintre designerii, artiștii și antreprenorii tăi preferați din LA?

T&A:  Eric Trine, un vechi prieten de-al nostru, cu care lucrăm de ani de zile. Practic, ne-a mobilat toată casa cu mobilierul lui. Stephen Kenn este un alt prieten bun și un designer nebun talentat, cu mai multe fațete, de la accesorii, genți, până la mobilier, care apare la cel mai nou magazin al nostru, Poketo Project Space la RÂND DTLA. Sean Knibb, designerul din spatele Line Hotel, este un geniu. Iubesc duo-ul de design, Airi Isoda și Ryan Upton de Wrk-Shp si un alt duo de Sing-sing studio, Adi Goodrich și Sean Pecknold.

Harta Poketo

Suntem mândri să colaborăm cu Poketo pentru Ghidul de artă Poketo x Thousand Los Angeles, complet cu un itinerar de weekend, trasee de biciclete și locurile noastre preferate din LA. Dacă vă aflați în LA, treceți la oricare dintre locațiile Poketo din Little Tokyo, Culver City, Arts District sau Koreatown pentru a ridica o copie. Indiferent dacă sunteți aici pentru o escapadă de weekend sau sunteți Angeleno de-a lungul vieții, Ghidul nostru de artă din Los Angeles este plin de pietre prețioase ascunse pentru a vă ajuta să petreceți timpul explorând cu atenție LA și să descoperiți o nouă dragoste pentru orașul nostru.

Ghid de artă Los Angeles

Ține legătura