O scrisoare a fondatorului nostru despre rasismul anti-asiatic

18 martie 2021

O scrisoare a fondatorului nostru despre rasismul anti-asiatic
Opriți ura asiatică

Munca împotriva rasismului este în desfășurare și include tuturor. Fondatorul nostru, Gloria, o femeie de origine asiatică-americană, a scris următoarea scrisoare către comunitatea noastră Thousand.În ultimele săptămâni, am încercat să exprim în cuvinte modul în care creșterea urii anti-asiatice din ultimul an m-a afectat pe mine și pe oamenii la care țin.

În săptămâna în care Covid a început să se răspândească în SUA, unuia dintre membrii echipei noastre asiatice i s-a spus „să se întoarcă în China.” O lună mai târziu, una dintre cele mai bune prietene ale mele asiatice a fost hărțuită pe stradă pentru cursa ei, iar cel mai recent , mama mea, o chinezoaica in varsta, a fost antagonizata intr-o parcare. Dar dupa toate astea nu am vorbit – pur si simplu nu am gasit cuvintele potrivite. Iar din punct de vedere cultural, ca fiica a imigrantilor asiatici, mintea mea implicit este „să taci și să muncești din greu”. După asasinatele din Georgia, totuși, nu pot sta liniștit.

Pentru comunitatea mea Thousand: vă rugăm să includeți experiențe asiatice și asiatice-americane în activitatea dumneavoastră împotriva rasismului. Citiți despre lunga istorie a rasismului anti-asiatic din această țară (cum ar fi Legea de excludere a Chinei). Pled pentru extinderea protecției drepturilor civile care ar proteja asiaticii și asiaticii-americani (comunitatea AAPI a înregistrat o creștere cu 150% a crimelor motivate de ură din 2019 până în 2020). Fii un aliat al comunității asiatico-americane și ajută la #StopAsianHate


Dacă nu știi de unde să începi, poți învăța de la organizații și activiști (cum ar fi @aapiwomenlead@stopaapihate, și @goldhouseco). Reflectați asupra prejudecăților pe care le puteți avea. Și acționați pentru a aborda rasismul sistemic și #StopAsianHate.


Ține legătura